Nalewka

Pranie dywanów, czyszczenie wykładzin, mycie okien, sprzątanie
Nalewki - alkoholowe wyci±gi z owoców, korzeni, kwiatów lub zió³ (b±d¼ mieszaniny sk³adników), zazwyczaj o ró¿nej zawarto¶ci alkoholu. Sporz±dzane s± przez zalanie sk³adników alkoholem, czyli proces maceracji, mog± byæ s³odzone syropem.

Nalewki podaje siê w ma³ych kieliszkach (50 ml), do pikantnych przek±sek; zgodnie ze staropolsk± tradycj± do miês podaje siê nalewki pó³wytrawne i pó³s³odkie. Spotykane czêsto w sklepach napoje o nazwie nalewka tak naprawdê z prawdziwymi nalewkami wspóln± maj± jedynie nazwê. Proces ich wytwarzania ma niewiele wspólnego z tradycyjnym przyrz±dzaniem tego trunku - przemys³owo miesza siê ró¿ne esencje.

Rodzaje Nalewek:
-owocowe (s³odkie i wytrawne), np. ratafia, jagodzianka, dereniówka, je¿ynówka, morelówka, tarninówka, wi¶niówka
-korzenne, np. kardamonka, krambambula, imbirówka
-zio³owe, np. benedyktynka, nalewka miêtowa, listowka
-miodowe, np. krupnik, wrzosówka ("miód z pr±dem"), nalewka miodowa
-inne, np. kuku³ka, nalewka aptekarska, nalewka czekoladowa, lipóweczka.

Nalewki nie s³u¿± do upijania siê i chlania masowego, posiadaj± silne dzia³anie zdrowotne i nasenne.
O pozosta³ych aspektach tego trunku dowiecie siê sami z do¶wiadczenia...

Ciekawostka: Co roku, 5 maja (a w 2007 4 maja) w Jakubowicach oraz 15 wrze¶nia w Kazimierzu Dolnym odbywa siê Ogólnopolski Turniej Nalewek Kresowych (organizowany przez Kresow± Akademiê Smaku). Pomys³odawc± turnieju jest Waldemar Sulisz z Lublina, prezes Kresowej Akademii Smaku.

Informacje o Nalewkach

Pierwsza nalewka by³a ponoæ dzie³em ojca medycyny, Hipokratesa, st±d napój z wina i miodu z dodatkiem przypraw nazywano "Hipokrasem". W VIII wieku n.e. arabscy alchemicy otrzymali pierwszy w historii bimber. Po doprawieniu produktu zio³ami i miodem rozpowszechniali go jako aqua vitae. Mimo tego, i¿ sekret produkcji spirytusu by³ pilnie strze¿ony, w XIII wieku receptura zosta³a opisana przez Arnauda de Villeneuve'a. Gdy okaza³o siê, ¿e alkohol wzmacnia lecznicze dzia³anie wielu zió³, zaczêto chorym zapisywaæ alkoholowe nalewki. W XVI wieku we W³oszech powsta³a pierwsza nalewka przeznaczona do zwyk³ej konsumpcji. By³o to rosoglio, spirytus z olejkiem ró¿anym (w Polsce znane pod nazw± rosolis – do lat 50. XX wieku podawano go dzieciom przy ró¿nych schorzeniach – po ³y¿eczce).

Kolejne znane likiery i nalewki to: Charteuse, wyprodukowane w opactwie La Grande Charteuse w 1605 roku oraz Benedyktynka, wyprodukowana przez benedyktynów z Normandii. W szybkim czasie nalewki i likiery zyska³y wielk± popularno¶æ w Europie, a ka¿dy naród mia³ charakterystyczny dla siebie trunek. Do Polski moda na nalewki (lub kordia³y, jak je niegdy¶ zwano) dotar³a prawdopodobnie wraz z Henrykiem Walezym. Tutaj zaczêto te¿ wyrabiaæ napój zwany krupnikiem. Wkrótce w apteczce ka¿dego polskiego dworku sta³o kilka gatunków nalewek, a receptury przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie, czêsto dopiero w testamencie.

Jak± butelkê wybraæ do nalewki?
W wytwarzanie domowych nalewek wk³adamy ca³e serce i mnóstwo pracy – dlatego warto zadbaæ o to, aby nasz± nalewkê podaæ na stó³ w godnym i reprezentacyjnym szkle. Jest to szczególnie wa¿ne, gdy chcemy obdarowaæ nalewk± swoj± rodzinê, przyjació³ lub np. klientów naszej firmy (co ostatnio staje siê coraz powszechniejsz± praktyk±). Taki prezent „od serca” zawsze bêdzie mile widziany przez obdarowanych i ucieszy nie tylko g³owê, lecz równie¿ bêdzie ozdob± kredensu lub serwantki.

Wybieraj±c butelkê zwróæmy uwagê na jej wysoko¶æ wraz z korkiem, gdy¿ mo¿e siê okazaæ ¿e butelka nie mie¶ci siê pomiêdzy pó³kami. Pomimo tego, ¿e s± one zatykane dosyæ szczelnym korkiem nie nale¿y jej przechowywaæ w pozycji poziomej, tak jak le¿akuje siê butelki z winem. Typowe korki do butelek o pojemno¶ci 300-500 ml maj± ¶rednicê 19 mm, do butelek 200 ml i mniejszych zazwyczaj 14-15 mm. Butelki o pojemno¶ciach 700 ml maj± czêsto korek 23 mm. Najlepiej gdy jest to korek aglomerowany (czyli wstêpnie rozdrobniony, a nastêpnie sprasowany pod ci¶nieniem na gor±co). Ten rodzaj korka jest bardziej odporny na „wykrêcanie” i nie urwie siê tak jak zwyk³y korek.

Najestetyczniej prezentuj± siê korki typu grzybek z drewnian± g³ówk±. Je¶li posiadamy butelkê z korkiem grzybek 19 mm mo¿emy dodatkowo zabezpieczyæ j± transparentnym kapturkiem termokurczliwym przez co nasza nalewka nabierze bardziej „profesjonalnego” wygl±du, a jednocze¶nie bêdzie gwarancj± oryginalnej zawarto¶ci.

Oprócz wysoko¶ci warto zwróciæ uwagê na jako¶æ szk³a oraz wagê butelki. Dobrej jako¶ci butelka o pojemno¶ci 500 ml wa¿y co najmniej 500-600 g. Na rynku, szczególnie w sklepach sieciowych, pojawi³y siê ostatnio butelki z Chin, które maj± zadymione szk³o, s³abe zamkniêcia i wygl±daj± niechlujnie. Tak podana nalewka straci wiele ze swego uroku dlatego nie polecamy zakupu takiego rodzaju butelek.

Do niektórych trunków domowych takich jak np. miody pitne warto kupiæ butelkê z kamionki z dobrym porcelanowym zamkniêciem. Niektóre z nalewek „nie lubi±” ¶wiat³a s³onecznego i takie powinny byæ przechowywane w zaciemnieniu lub w butelce z ciemnego szk³a.

Piêknie opakowana nalewka ucieszy wytwórcê i obdarowanych!

Filtrowanie nalewek
Ka¿d± nalewkê domow± warto przefiltrowaæ, proces ten nie jest skomplikowany i nie zajmuje wiele czasu a znacz±co podnosi jako¶æ domowej nalewki.

Pierwszy etap to sprawdzenie czy domowa nalewka jest ju¿ gotowa, czyli czy "odsta³a swoje" zgodnie z przepisem. Sprawdzamy to za pomoc± zmys³u smaku i wêchu
Kolejny etap to przygotowanie sprzêtu. Przyda siê czysta butelka, lejek oraz s±czki filtracyjne. Warto równie¿ posiadaæ wiêcej butelek oraz wê¿yk za pomoc± którego mo¿na dolewaæ wygodnie nalewkê do lejka.
Tak przygotowana nalewka jest gotowa do d³u¿szego przechowywania.

Ogólne przepisy na wytwarzanie nalewek domowch
W procesie wytwarzania nalewek domowych stosujê siê dwie podstawowe metody które mog± byæ wykorzystane przy produkcji ka¿dej dowolnej nalewki. Pierwsza metoda oparta jest o fermentacjê soku, owoców i innych sk³adników u¿ytych do wytworzenia napoju. Druga polega na zalewaniu sk³adników (owoców) alkoholem (wódk±, spirytusem, bimbrem, destylatem) i pozostawieniu ich do nasi±kniêcia i zjednoczenia smaku.

1. Metoda oparta o fermentacjê
Umyte owoce wk³adamy do s³oja, nastêpnie zasypuje siê cukrem w stosunku wagowym 1:1. S³ój stawiam w ciep³em widne miejsce i raz na jaki¶ czas poruszamy nim, owoce puszcz± sok a cukier zacznie znikaæ. Trzymamy to tak d³ugo a¿ cukier zniknie ca³kowicie. W tym czasie powinna nast±piæ fermentacja soku daj±c nam gêste s³odkie wino (im mocniejsze tym lepsze). Po zakoñczeniu fermentacji, odlewamy sok, a owoce zalewamy alkoholem o mocy w zale¿no¶ci od upodobañ. P³ynu dajemy tyle ile wysz³o soku, czyli znów w stosunku 1:1. Kiedy spirytus wyssie z owoców resztkê warto¶ciowego soku i smaku (po ok. tygodniu) odlewamy go i ³±czymy z poprzednio odlanym sokiem. Owoce mo¿emy zje¶æ lub u¿yæ do ciasta. Nalewkê mo¿emy przefiltrowaæ i rozlaæ do butelek. Po kilku miesi±cach le¿akowania jest gotowa do spo¿ywania.

2. Metoda oparta o namaczanie w alkoholu
Umyte owoce i inne sk³adniki wk³adamy do s³oja, nastêpnie zalewamy je alkoholem o ¿±danej mocy. Czêsto ilo¶æ alkoholu przewy¿sza znacz±co ilo¶æ owoców. Tak przygotowan± zalewê pozostawia siê na kilka tygodni w jasnym ciep³ym miejscu. Owoce i dodatki w tym czasie oddaj± to co najlepsze czyli smak, zapach i kolor do spirytusu. Nastêpnie p³yn odlewa siê i filtruje. Owoce mo¿na jeszcze jako¶ wykorzystaæ. Mo¿na je równie¿ zalaæ ponownie mniejsz± ilo¶ci± alkoholu aby wydobyæ maksymalnie z nich to co najlepsze. P³yn klarujemy, filtrujemy i rozlewamy do butelek. Po kilku tygodniach nalewka jest gotowa do spo¿ywania. W razie potrzeby mo¿na j± doprawiæ cukrem b±d¼ innymi przyprawami/sk³adnikami.

Porady w wytwarzaniu nalewek domowych
Do przyrz±dzania nalewek nale¿y wykorzystywaæ wy³±cznie rektyfikowany spirytus zakupiony w sklepie lub dobrze oczyszczony samogon o mocy powy¿ej 80%.

Smak wszelkich s³odkich nalewek i likierów poprawia dodatek soku cytrynowego i skórek z cytrusów, a do aromatyzowania owocowych trunków najczê¶ciej u¿ywa siê wanilii, kardamonu, ga³ki muszkato³owej, korzenia arcydziêgla, godzików i ziela angielskiego i wielu innych przypraw.

Miód nadaje domowym trunkom charakterystyczny smak i aromat, wyranie je uszlachetnia.

Do nalewek i likierów cukier najczê¶ciej dodaje siê w postaci syropu (rozpuszczony w przegotowanej i ostudzonej wodzie).

Wiêkszo¶æ nalewek samoistnie klaruje siê w czasie dojrzewania, wytr±ca siê przy tym osad, który opada na dno. Klarowny trunek nale¿y delikatnie zlewaæ (najlepiej wykorzystuj±c do tego rurkê), a osad przecedziæ przez lejek z tworzywa wy³o¿ony bawe³nian± wat±, kilkakrotnie z³o¿on± ja³ow± gaz± opatrunkow± lub filtrem do ekspresu kawowego.

Nalewki na owocach zawieraj±cych du¿o pektyn (jab³ka, gruszki) i te z dodatkiem miodu klaruj± siê du¿o trudniej i czasami trzeba przefiltrowaæ ca³y p³yn. Jednak najbardziej k³opotliwe pod tym wzglêdem s± nalewki przygotowywane z dodatkiem mleka. Pod wp³ywem alkoholu czêsto wytr±ca siê w nich gruba warstwa "serka". Nale¿y wiêc najpierw delikatnie zlaæ lub ¶ci±gn±æ rurk± p³yn z ponad osadu, a resztê nalewki przelaæ przez sitko wy³o¿one bibu³± filtracyjn± lub podwójnie z³o¿on± warstw± papierowych rêczników. Je¶li to nie pomo¿e i nalewka nadal pozostaje mêtna, nale¿y j± przes±czyæ przez lejek wy³o¿ony warstw± bawe³nianej waty.

Nalewki najlepiej przechowywaæ w butelkach z ciemnego szk³a, gdy¿ pod wp³ywem ¶wiat³a mog± zmieniæ kolor. Je¶li jednak u¿ywamy jasnych butelek, koniecznie nale¿y przechowywaæ nalewki w ciemnym miejscu najlepiej w ch³odnej piwnicy.

Je¶li przepis wymaga przyrumienienia miodu, nale¿y do tego u¿ywaæ wy³±cznie naczyñ emaliowanych lub ze szlachetnej stali, nie wolno korzystaæ z naczyñ aluminiowych.

Do nalewek powinni¶my dodawaæ owoce wy³±cznie dojrza³e i soczyste wcze¶niej os±czone wod±, wszystkie listki i kawa³ki drewniane nale¿y przebraæ i wyrzuciæ.

Wszelkiego rodzaju nalewki prawdziwego smaku i aromatu nabieraj± po roku (co najmniej) le¿akowania w ch³odnym i zaciemnionym miejscu. Dopiero po tym czasie mo¿na siê nimi cieszyæ.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wypiekibeaty.keep.pl
  • Podobne
    Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Pranie dywanów, czyszczenie wykÅ‚adzin, mycie okien, sprzÄ…tanie