Kieliszki

Pranie dywanów, czyszczenie wykładzin, mycie okien, sprzątanie
Ogólne informacje:
- papier Canson Fontenay
- rozmiar samego obrazu 37,5 x 27 cm
- akwarele Bia³e Noce (White Nights)
- u¿yte pêdzle: g³ównie okr±g³y Koz³owski seria 309 nr 7, poza tym wiewiórka Pure Squirrel nr 000 do wiêkszych powierzchni i cieniutki rigger Renesans nr 3/0 do na³o¿enia p³ynu maskuj±cego w miejsca blików ¶wietlnych; ponadto suchy, p³aski pêdzel do zdejmowania nadmiaru farby, tworzenia efektów ¶wiat³a i jaki¶ bli¿ej nieokre¶lony malutki pêdzelek do namalowania cienkich linii na nó¿ce dolnego kieliszka
- czas malowania oko³o 10 godzin

1. Rozpoczynam jak zwykle od szkicu. Tym razem musia³em zrobiæ go z jednej strony do¶æ dok³adnie, ¿eby oddaæ w pe³ni rze¼bienia na zielonym kieliszku, a z drugiej strony nie chcia³em za du¿o o³ówka szczególnie przy dolnym kieliszku, bo chcia³em, ¿eby o³ówek nie prze¶witywa³ przez szk³o. Geometryczne kszta³ty najlepiej malowac p³askim pêdzelkiem, tak jak robi to np. Joyce Faulknor, ale akurat takiego odpowiedniego pêdzla nie mam, wiêc trzeba by³o sobie radziæ tym co jest.
Malowanie zaczynam od rze¼bieñ na zielonym kieliszku. Stosujê zarówno technikê mokre na mokre jak i suche na mokre. Do¶æ problematyczne jest to, czy malowaæ najpierw jasne, pó¼niej ciemne czy odwrotnie. Moje "szklane, akwarelowe guru", wspomniana Joyce, proponuje, ¿eby zaczynaæ od ciemnego, a potem robiæ "glazing", czyli po naszemu lawowanie wielobarwne: na ju¿ such± farbê nak³adamy kolejn± wartwê tak, aby jedna wp³ywa³a na drug±. Bardzo dobry sposób daj±cy ¶wietne efekty, warto z tej techniki korzystaæ maluj±c akwarelami. W tej pracy stosowa³em chyba wszystkie mo¿liwe techniki.






2. Dalsz± czê¶æ kieliszka malowa³em technik± mokre na mokre. Zwil¿y³em najpierw papier w tym miejscu a pó¼niej dodawa³em kolory. Chcia³em uzyskaæ ³agodne przej¶cia barwne, rozmyte plamy, które tworzy szk³o.




3. Teraz malujê materia³ le¿±cy pod kieliszkiem. I tu u¶wiadomi³em sobie, ¿e lepiej by³o to zrobiæ odwrotnie, tzn. najpierw namalowaæ materia³, a pó¼niej, jak ju¿ dobrze by wysch³o, u¿ywaj±c lawowania namalowaæ szk³o. Ale by³o ju¿ za pó¼no.


4. Zdjêcie, z którego malowa³em, robi³em latem, kiedy ¶wieci³o mocne s³oñce, tworz±c ostry cieñ kieliszków. Chcia³em w³a¶nie taki efekt otrzymaæ - kolorowego, mocnego cienia. W akwareli niezwykle wa¿n± rolê odgrywa ¶wiat³o i cieñ.


5. Pierwsza warstwa dolnego kieliszka. Zaczynam od jasnych kolorów, bo ³atwiej je pó¼niej w razie czego przyciemniæ. Zazwyczaj zawsze najpierw malujê za jasne kolory, bo bojê siê zbyt mocnego kontrastu pó¼niej i zazwyczaj zawsze to nie ma sensu, bo pó¼niej stwierdzam, ¿e mo¿na by co¶ bardziej skontrastowaæ.


6. Kolejne, coraz ciemniejsze warstwy na kieliszku. Na takim szkle jest mnóstwo szczegó³ów, co utrudnia zadanie, a malowanie fragmentami wydaje siê bezsensowne - tzn. wydaje siê, ¿e poszczególne plamy nie maj± sensu, bo sk±d tu np. taki i taki kolor, albo taki i taki kszta³t, ale w koñcu okazuje siê, ¿e jednak wszystko ma sens i uk³ada siê w ³adn± ca³o¶æ.




7. Jeszcze tylko nó¿ka, w której odbijaj± siê pasy z materia³u pod spodem. Dziêki p³ynowi maskuj±cemu na kieliszku mog³em zostawiæ czyste, niezamalowane plamki tworz±ce odblaski.


8. Kolejnym etapem by³o namalowanie cienia dolnego kieliszka. Ca³o¶æ malowa³em technik± mokre na mokre, ¿eby utworzyæ delikatne przej¶cia barw. Kiedy wszystko wysch³o malowa³em mokre na suche dodatkowe delikatne paski jakie rzuca³ cieñ kieliszka.


9. Teraz po³o¿y³em pierwsz± warstwê t³a, czyli materia³u, na którym le¿± kieliszki. Uzna³em, ¿e najpierw zrobiê ten podk³ad, a dopiero pó¼niej namalujê poziome i pionowe pasy, bo odwrotnie móg³bym paski rozmazaæ. W ten sposób cieniami utworzy³em fa³dy materia³u i po wyschniêciu spokojnie mog³em malowaæ pasy.


10. Najpierw namalowa³em wszystkie czerwone pasy, pó¼niej niebieskie. W miejscach, gdzie pada cieñ pomalowa³em pasy jeszcze raz ciemniejszym odcieniem. Dorobi³em te¿ paski prze¶wituj±ce przez dolny kieliszek i ostatecznie zdj±³em p³yn maskuj±cy. I gotowe!


Oprócz poni¿szej fotorelacji podczas malowania nagrywa³em te¿ film dostêpny tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=jjz-64S-SLo
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wypiekibeaty.keep.pl
  • Podobne
    Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Pranie dywanów, czyszczenie wykÅ‚adzin, mycie okien, sprzÄ…tanie